Здравословно хранене
Хранителни Алергии
-
Алергията представлява повишена чувствителност на организма под влияние на някои фактори на неговата външна и вътрешна среда, наречени алергени.
Хранителните продукти съдържат естествени, свойствени за състава им алергени. Също така могат да съдържат и редица замърсители и добавки за храни, които притежават алергогенни свойства. При приемането на продуктите обаче алергични реакции нормално няма, защото храносмилателните ензими разграждат алергените.
Алергичните реакции се проявяват с разнообразни признаци. Заболяването започва обикновено от 5-10 min до 3-4 h след приемането на храната, но понякога може да бъде и след 10-12 дни. Типично алергията протича с отпадналост, с висока температура, с мигрена и ставни болки, с кожен сърбеж и обриви, с херпес по устните. Картината може да бъде и по-тежка: засягат се храносмилателната система (болки в корема, диария, наподобяване на апендицит, жлъчни колики), дихателната система (задух, кашлица), хрема, обострят се екземи. Често протичат и незабелязано: с отпадналост, неразположеност, безпокойство, главоболие, кожни обриви, тежест в стомаха. Заболяването заглъхва за 2-3 h, а понякога дори за 7-10 дни.
Хранителните продукти, които могат да предизвикат алергии са разнообразни. Според изследванията, процентното разпределение на храните, предизвикващи алергии е следното: мляко – 40%, яйце – 33,6%, риба – 12%, зеленчуци и плодове – 6,4%, пшенични продукти – 2,5%, месо – 3,2% и други продукти – 2,2%. Това показва, че хранителните алергии се причиняват от основните продукти, които се използват като храна.
Условия за възникване на алергия- Наследствена предразположеност. Понякога цели семейства страдат от алергични болести. Наследствеността обаче не е задължително условие.
- Решаващо значение имат нарушенията на храносмилателния процес. Голяма роля играе мембранното храносмилане. Когато то е непълно, поради ензимна недостатъчност, алергените не се разграждат напълно и постъпват в организма.Те преминават през черния дроб, където се разграждат до известна степен.
- Недоразвитата ензимна активност при децата ги прави чести жертви на хранителната алергия.
- Възпалителните заболявания на червата нарушават храносмилането и спомагат за всмукването на ненапълно преработена храна. В същото направление оказват влияние алкохолът и острите подправки.
- Поемането на голямо количество от даден продукт води до претоварване на храносмилателните ензимни системи, участващи в разграждането на конкретния продукт, и до дефектна дейност. Същевременно се надхвърлят капацитетните възможности на черния дроб за обезвреждане на всмукнатия алерген.
- При достатъчна топлинна обработка повечето от алергените се инактивират. Например мляко, варено при 100оС и твърдо сварените яйца губят своите алергогенни свойства.
- Значение има и времето за приемане на определения продукт. Едно и също количество, прието за 5 min, предизвиква реакция, но прието за 45-50 min, не води до такава.
Профилактика на хранителните алергии
- В менюто за деня да не се включват големи количества от един и същ продукт.
- В рамките на седмицата да не се повтарят менютата, съдържащи големи количества от един и същ продукт.
- При възможност продуктите да се подлагат на достатъчна термична обработка.
- Да се избягват силните подправки.
Потребности от Белтъци
прочети още
Потребности от Витамини
прочети още
Потребности от Вода
прочети още